Cele Operacji
Założenia projektu opierają się na opracowaniu innowacyjnej technologii produkcji kompozycji roślinnych w szkle w pomieszczeniach wegetacyjnych bez dostępu świata naturalnego i stworzeniu mikroklimatu nieosiągalnego w uprawie szklarniowej oraz wprowadzenie do uprawy specjalnie opracowanych mieszanek podłoża a także nowej metodzie organizacji produkcji na wielopoziomowych regałach. Uznając celowość tych założeń wyprodukowany w innowacyjnej technologii produkt będzie posiadał znacznie lepsze parametry jakościowe a rośliny charakteryzować się będą lepszą zdrowotnością i czystością. Po raz pierwszy w produkcji masowej kompozycji w szkle wykorzystane zostanie Caladium - ciepłolubna roślina, bardzo trudna do aklimatyzacji w szklanych pojemnikach. Zrealizowanie tego celu przyczyni się do znaczącego odziaływania na rynek kwiaciarski i odpowiada na istotne potrzeby tego sektora w Polsce i na świecie.
Planowane rezultaty
1. Opracowanie i wdrożenie znacznie udoskonalonego produktu – kompozycji roślinnych w słojach o niespotykanych dotąd parametrach jakości i zdrowotności roślin.
2. Opracowanie i wdrożenie nowego produktu – kompozycji roślinnych w słojach z wykorzystaniem roślin ciepłolubnych - Caladium.
3. Opracowanie i wdrożenie nowej, innowacyjnej technologii produkcji kompozycji roślinnych w słojach w pomieszczeniach wegetacyjnych bez dostępu światła naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem składu widmowego światła sztucznego i mikroklimatu komór uprawowych dla czterech grup roślin o odmiennych wymaganiach.
4. Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji kompozycji roślinnych w słojach poprzez wprowadzenie specjalnie opracowanych mieszanek podłoża zapewniających lepsze warunki rozwoju roślin i ich ukorzeniania oraz optymalizację pojemności wodnej podłoża.
5. Zmiana organizacji produkcji kompozycji kwiatowych w słojach polegająca na stworzeniu optymalnych warunków procesu aklimatyzacji i dalszego wzrostu w nowych warunkach produkcyjnych w pomieszczeniach wegetacyjnych na wielopoziomowych regałach bez dostępu światła naturalnego.
Realizacja operacji ma na celu opracowanie i wdrożenie metodyki aklimatyzacji roślin w kompozycjach w szkle, w pomieszczeniach wegetacyjnych bez dostępu światła naturalnego. Pomysł wdrożenia takiego rozwiązania ma duży potencjał rozwojowy, a pozytywne wyniki badań z pewnością przyczynią się do znacznego odziaływania na rynek kwiaciarski. Jesteśmy przekonani, że jako pierwsi, mamy szansę na znalezienie rozwiązania tego problemu dla całego sektora kompozycji w szkle.